MODYFIKACJA NIEPOŻĄDANYCH ZACHOWAŃ
Właściciel, którego pies zachowuje się nieodpowiednio w określonych sytuacjach, przejawia trudne do opanowania i nieakceptowane zachowania, które utrudniają życie rodzinie, sąsiadom i najbliższemu otoczeniu w którym żyje pies, znajdzie u mnie pomoc.
Może to być:
- Brudzenie w domu
- Niszczenie w domu
- Skakanie na ludzi
- Zjadanie nieczystości
- Nadmierna wokalizacja
- Lękliwość
- Zachowania agresywne w stosunku do ludzi i/lub innych zwierząt
- Trudności w opanowaniu emocji
- Itp
Czym właściwie jest modyfikacja zachowania? Przede wszystkim jest to trwała zmiana w zachowaniu czworonoga spowodowana faktem, iż pies zmienia swój negatywny stosunek do danego bodźca (obiektu lub sytuacji), a tym samym czuje się w jego obecności komfortowo.
Pracując z psem w ten sposób, pokazujemy mu możliwość alternatywnego zachowania (innego niż niepożądane), dzięki czemu możemy nagradzać to zachowanie, zamiast korygować zachowanie niepożądane. Pies, który zna alternatywne zachowanie z chęcią je zaprezentuje.
Siła tej metody polega na też tym, iż zachowanie psa ulega poprawie w wyniku zmiany postrzegania bodźca, a nie zahamowania samej reakcji na bodziec. Zahamowanie niepożądanego zachowania jest zwykle osiągane metodami awersyjnymi, które z kolei mogą skutkować osłabieniem relacji psa z właścicielem oraz koniecznością „wyrzucenia” nagromadzonych u psa negatywnych emocji w innej sytuacji.
Jednak modyfikacja niepożądanego zachowania, zwłaszcza takiego, które było utrwalane latami, to nie jest szybki proces. Wymaga to od właściciela dużo wysiłku i przede wszystkim konsekwencji, z czego należy sobie zdawać sprawę. Jednak przestrzegając określonych zasad, będąc konsekwentnym w działaniu oraz przede wszystkim posiadając odpowiednią motywację, właściciel jest na najlepszej drodze do sukcesu, a więc posiadania zrównoważonego psa, którego towarzystwem można się cieszyć w każdej sytuacji.
Jak to wygląda w praktyce? Pierwsze spotkanie odbywa się z reguły w domu, w którym mieszka pies, najlepiej w obecności wszystkich członków rodziny. Trwa około 2 godzin, lub nieco dłużej. Przeprowadzam w tym czasie wywiad dotyczący ogólnych aspektów codziennego życia psa (jak żywienie, spacery, zdrowie itp.), a następnie przechodzę do zachowań, które są niepożądane i oczekiwań właściciela psa, co do rezultatów. Już podczas tego spotkania proponuję terapię i możliwe do wprowadzenia zasady, które mają na celu zmodyfikowanie zachowania problemowego i powinny zostać wdrożone przez właściciela natychmiast.
Zwykle sugeruję kolejne spotkanie, które ma na celu ocenę rezultatów dotychczasowej pracy z psem, wyjaśnienie wątpliwości i odpowiedzi na pytania, które nasunęły się właścicielowi w trakcie terapii oraz udzielenie kolejnych wskazówek na miarę osiągniętych postępów, by konsultacja okazała się jak najbardziej efektywna.
Przez cały okres trwania terapii, pozostaję w stałym kontakcie z właścicielem psa, odpowiadam na wszelkie pytania i wątpliwości. W razie poważniejszych kłopotów lub niejasności, a także przy trudniejszych przypadkach, przyjeżdżam na kolejne wizyty, podczas których ustalany jest sposób dalszej pracy z psem.