„Mój pies jest bardzo dominujący i odważny. Uważa się za samca alfa, bo atakuje psy nawet większe od siebie.” Często psy, które szczekają i atakują inne osobniki na smyczy uważane są za nadmiernie pewne siebie i dominujące. No cóż, tak naprawdę jest dokładnie odwrotnie …
Co więcej, uważają tak nie tylko właściciele psów, a teoria dominacji, relikt ubiegłego wieku, jest wciąż (!!) podsycana przez niektórych szkoleniowców. Naprawdę trudno uwierzyć, że trenerzy w dzisiejszych czasach opierają na niej swoją pracę z psem, podczas gdy nauka i wiedza z dziedziny psowatych poszła już dawno do przodu.
Często też słyszę ‘Mój pies mnie broni”. Hmmm, co najwyżej broni siebie, bo my, jego opiekunowie nie zapewniamy mu poczucia bezpieczeństwa i nasz pies musi sam dbać o siebie. Dobry przewodnik powinien być odpowiedzią na wszelkie problemy swojego psa. Punktem referencyjnym u którego pies szuka odpowiedzi oraz wsparcia i je znajduje. Gdy tak się nie dzieje, ten wzajemny układ zostaje zaburzony i pies zmuszony jest bronić się sam, nawet gdy sytuacja z naszego ludzkiego punktu widzenia, nie stanowi dla niego zagrożenia. Tu najważniejsza jest empatia i zrozumienie, a żaden pies nie powinien być obarczony ciężarem odpowiedzialności za samodzielne podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemu, jeśli nie ma do tego odpowiednich kompetencji.
Agresja jest fizycznym objawem stanu emocjonalnego psa.
Niestety, trudno jest ludziom uwierzyć i zrozumieć, że tego typu reakcje są zwykle wynikiem strachu, stresu, frustracji lub braku poczucia bezpieczeństwa naszego psa. Agresywnym zachowaniem, próbuje on kontrolować dystans dzielący go z drugim osobnikiem. Pies stabilny i pewny siebie nie ma potrzeby kontrolowania otoczenia i reagowania w ten sposób na bodźce.
Na zdjęciach klasy komunikacji we Włoszech, Mojra i Dracarys, samiec baeucerona. Dracarys jest młodym samcem, nieco zagubionym w kontaktach z innymi psami i jeszcze nie do końca umiejącym się zachować, a Mojra, silna suka, wywarła na nim spore wrażenie Co ważne, w tym doświadczeniu opiekunowie Dracarysa stanowią dla niego wsparcie (i nie ma tu mowy o karaniu za zachowania agresywne !! )
Zawsze bądź po stronie swojego psa

Zdjęcia: Brezzulella Longo, klasy komunikacji we Włoszech, Alexa Capra, Gentle Team