W pewnym momencie pracując z psami, przestajesz szukać gotowych odpowiedzi. Czy jeśli A to B, a jeśli C to D … Bo już wiesz, że to tak nie działa! W pewnym momencie uczysz się zadawać właściwe pytania, by móc znaleźć odpowiedź, tą jedną i jedyną która pasuje… Do danego psa, Jego osobowości, stanu emocjonalnego, konkretnej sytuacji, środowiska w którym pies się znajduje.
W pewnym momencie dostrzegasz, że zachowanie które jest „problemem” to często tylko wierzchołek góry lodowej, to coś co najbardziej uwiera, bo opiekun traci kontrolę, powoduje wstyd przed innymi lub budzi złość, a tak naprawdę pies nie radzi sobie w wielu innych sytuacjach… Ale jeśli tego nie pokazuje „za mocno”, to nam nie przeszkadza.
🔸Pies nie radzi sobie w kontaktach społecznych z psami, ale atakuje tylko samców. Opiekun chce przepracować samców.
🔸Pies boi się ludzi, ale hamowany komendą na krótkiej smyczy ich mija, a na klatce schodowej atakuje. Opiekun chce przepracować klatkę schodową.
🔸Pies kompletnie nie radzi sobie z bodźcami świata zewnętrznego i ciągnie na smyczy. Opiekun chce przepracować luźną smycz.
🔸Pies nie doświadczający w życiu wolności czy autonomii, ma niezaspokojone potrzeby związane z ruchem i eksploracją, ucieka. Opiekun żąda bezwzględnego przywołania.
Rozumiecie?
Podczas gdy aby zmienić TO zachowanie, trzeba poszperać dużo dużo głębiej i dokopać się do potrzeb, motywacji, intencji a w końcu… emocji.
I tu …
Pracując z psem, zawsze zaczynam od siebie. Od tego jak się czuję, o czym myślę, gdzie jest mój oddech…
♦️To ja jestem wsparciem i przewodnikiem. Dla Was 🧡
I tego uczę opiekunów. By ZAWSZE zaczynali od siebie…
♦️To Ty jesteś wsparciem i przewodnikiem. Dla swojego psa 💚
☯️Ponieważ gdy Ty sam nie czujesz się dobrze, pewnie i spokojnie, nie możesz pomóc swojemu psu osiągnąć balans.
A to właśnie RÓWNOWAGA rozwiązuje wszystkie problemy:
🔹Równowaga wewnątrz organizmu.
🔹Równowaga w grupie społecznej.
🔹Równowaga ze światem zewnętrznym.
Pies to nie mechanizm działający na pilota. Jednynka, dwójka, trójka … To żywa Istota, mające swoje emocje, motywacje i odmienne postrzeganie otaczającego nas świata. I naszym obowiązkiem, a ich prawem jest to szanować.
Każdego dnia dziękuję prążkom, że chcą dzielić ze mną życie ❤️💚🧡 Mimo moich ludzkich niedoskonałości 😊