W trakcie różnych spotkań oraz konsultacji wyłonił mi się obraz pracy z psem reaktywnym. W takim przypadku trzeba działać 3-torowo, a zaniedbanie jednego z obszarów spowoduje, że utkniemy w miejscu.
🐾Punktem wyjścia jest komunikacja. Musisz doskonale rozumieć, co komunikuje Twój pies i musisz umieć zareagować w punkt. Nie możesz się spóźnić, nie możesz się pomylić – pies reaktywny nie wybacza błędów
Gdy zbliża się do Was pies bez smyczy – nie panikuj, bądź blisko, daj swojemu wsparcie. Gdy to Twój pies chce podejść do innego, również zainteresowanego kontaktem – skorzystaj z okazji na zbieranie dobrych doświadczeń, tylko nie wpychaj psa swoim ciałem, nie zmuszaj by podszedł, daj mu wybór. W interakcji, gdy tylko Twój pies sygnalizuje, że jest gotowy odejść – zrób to razem z nim. Nie możesz się spóźnić, bo wepchniesz go w tą sytuację z powrotem. Gdy potrzebuje, pomóż mu odciąć innego psa, a jeśli kontekst sytuacji nie jest bezpieczny – nie pozwól na spotkanie!
Nie bój się napiętej smyczy. Jest to podstawa pracy nad rezygnacją z bodźca, ale też sygnał, że w tej sytuacji Twój pies nie może podjąć samodzielnie decyzji – teraz Ty decydujesz. Luźna smycz to sygnał „rób co chcesz”, a są sytuacje w których nie możesz dać swojemu psu takiej informacji. Oczywiście praca z psem na smyczy to umiejętność i element komunikacji, bynajmniej nie chodzi o bezmyślne szarpanie psa (!!)
Nie bój się stanowczo i zdecydowanie ALE bez agresji zabrać psa z sytuacji w której nie ma on szansy na podjęcie dobrej decyzji (czyli jego kompetencje są nie wystarczające). Czasem zapętlamy się w tej chęci „bycia dobrym i miłym” i zapominamy, że zarządzanie w trudnej sytuacji to nasza odpowiedzialność. Konieczność – aby pies nam zaufał! Nasza rola – aby pies poczuł ulgę, że nie musi decydować. Na początku może być trudno bo przecież jako to? Co ta pańcia? Ale raz, drugi, trzeci i pies się poddaje naszym decyzjom. Z radością i zaufaniem. Zarządzanie w trudnych sytuacjach to podstawa budowania poczucia bezpieczeństwa.
🐾🐾 Drugim niezbędnym elementem pracy z psem reaktywnym jest pokazanie, że świat jest dobrym, bezpiecznym i ciekawym miejscem, a nie pełnym zagrożeń i „strachów”.
Daj psu szansę na zbieranie dobrych doświadczeń! Daj psu szansę zainteresować się innym psem w sposób społeczny! Psy mają to we krwi i jeśli wyeliminuje się czynnik ludzki, to potrafią się ze sobą świetnie dogadać. Dlatego naucz się, jak nie być źródłem problemów!
Nie uciekaj wciąż przed światem, bo Twój pies nigdy nie nauczy się sobie radzić z codziennymi sytuacjami.
Nie uciekaj wciąż przed światem, bo wówczas Twój pies naprawdę pomyśli, że jest to niebezpieczne miejsce.
Jeśli trzeba, pomóż swojemu psu, daj mu wsparcie, a gdy wspólnie osiągniecie swój mały sukces, powiedz mu jak cudownym i wspaniałym jest psem! Jaki jesteś z niego dumny! Bo przecież tak czujesz, prawda?
Oczywiście pamiętaj o dawkowaniu wrażeń, bynajmniej nie chodzi o wypad z psem do centrum miasta 3 razy dziennie albo na psi wybieg, ale o drobne kroczki w codziennym życiu, które będą Was wciąż pchały do przodu.
🐾🐾🐾 Zbieranie dobrych doświadczeń jest niezbędnym elementem budowania kompetencji psa, jego pewności siebie, a przez to spokoju i opanowania w różnych sytuacjach.
Kompetencje mentalne (dotyczące pamięci, koncentracji, umiejętności logicznego myślenia i podejmowania dobrych decyzji), emocjonalne (obejmujące umiejętność radzenia sobie ze stresem, frustracją, ekscytacją, myślenie w pobudzeniu, umiejętność rezygnacji i autokontrola) oraz społeczne (efektywna komunikacja w grupie społecznej oraz na zewnątrz) to 3 filary pracy z każdym psem.
Sesje treningowe pomogą przełożyć zdobyte umiejętności na codzienne życie. To jak z nauką języka angielskiego – najpierw musisz nauczyć się podstaw i gramatyki aby z czasem posiadać umiejętność płynnej rozmowy z obcokrajowcem. Z wykorzystaniem tego wszystkiego, czego się wcześniej nauczyliście. Ty i Twój pies.
Nie bój się też trudnych doświadczeń – takie też uczą! Jeśli odpowiednio zareagujesz, mimo że nie było ławo, Twój pies obdarzy Cię jeszcze większym zaufaniem! To nie zrujnuje efektów Waszej wspólnej pracy, wręcz przeciwnie, zacieśni więź między Wami. Życie nie składa się z drogi usłanej płatkami róż, zdarzają się też kolce, najważniejsze to umieć przez to przejść, RAZEM i się zbytnio nie pokaleczyć
Zaufanie na miarę postępów jest kolejnym niezbędnym elementem rozwoju kompetencji psa. Zdejmij złotą kulę z diamentami opieki przypiętą do łapy, nie trzymaj swojego psa w szklanej bańce swojej ochrony – zaufaj mu czasem, pozwól z niej wyjść aby mógł poznawać i lepiej zrozumieć świat. Oczywiście z Tobą u boku – opiekunem zawsze gotowym by pomóc. Bądź stabilnym, mądrym, świadomym przewodnikiem. Pracuj nad sobą i swoimi emocjami bo pamiętaj, że Ciebie i Twojego psa łączy międzygatunkowe Wifi 🐾🐾👣🧡💛💚💙💜