Schowaj telefon do kieszeni, a jeszcze lepiej zostaw go w domu i idąc na spacer, bądź RAZEM ze swoim psem, OBSERWUJ GO i reaguj ! ON powie CI wszystko… co daje mu radość i komfort, a czego się boi, co go stresuje, kiedy się odcina, woli wyjść z sytuacji, a kiedy szuka TWOJEGO wsparcia. OBSERWUJ swojego psa, ale też otoczenie, inne psy, mijających Was ludzi, bodźce, dźwięki… Nie stój jak kołek, nie wpychaj psa w sytuacje, które zmuszą go do reakcji, która potem spotka się z Twoją dezaprobatą (karą?). Twój pies powie Ci wszystko, wystarczy CHCIEĆ 'słuchać’ oraz WYSŁUCHAĆ.
Komunikacja, od łacińskiego słowa communico – uczynić coś wspólnym, dzielić. Nie wierz komuś, kto Ci powie, że można się komunikować z psem za pomocą narzędzi typu kolczatka czy obroża elektryczna. To nie komunikacja, to kontrola. Komunikacja to WYMIANA informacji, a więc nadawanie, ale też odbieranie komunikatu i znowu odpowiedź na niego.
Na swojej drodze spotykam wspaniałych ludzi, doświadczonych szkoleniowców, co daje mi potwierdzenie słuszności drogi, którą wybrałam: można skutecznie pracować z psami, także 'problemowymi’, w TEN sposób. Odczytując komunikaty, respektując je i odpowiadając na nie, wykorzystując przestrzeń i wiedzę na temat psiej komunikacji oraz emocji im towarzyszącym.
Czy jest to proste? Nie, ale WARTO i każdy opiekun czworonoga powinien zgłębić przynajmniej podstawy tej wiedzy!

Jak to działa w praktyce?

Zaufanie -> KOMUNIKACJA -> „Co robimy?” -> Informacja …
Gdy pies nam ufa, często szuka u nas informacji, zwłaszcza w trudnych dla niego sytuacjach, pyta: 'Co robimy?’
Gdy nie dostaje od nas odpowiedzi, sam podejmuje decyzje i działanie…
Gdy NIGDY nie dostaje odpowiedzi, przestaje pytać…
Gdy przestaje pytać, to znaczy, że przestaje nam ufać…
Twój pies nie szuka u Ciebie informacji, zadaj SOBIE pytanie 'Dlaczego???’
No właśnie …

Zdjęcie na klasach komunikacji we Włoszech u Alexy Capry, Gentle Team, lato 2017